אודות

שם האתר באנגלית הינו “Uncensored Judaism”, יהדות לא מצונזרת. שם זה מרמז שהיהדות כפי שרוב העם מכיר היא במידה רבה מצונזרת מאיתנו. זוהי תוצאה של נסיבות רבות במשך אלפי שנים. ישנם שני סוגים של צנזורה. צנזורה הנעשית בכוונה ושנעשית שלא בכוונה. צנזורה מכוונת נעשתה במשך דורות רבים ע”י הנביאים, חז”ל וחכמי הדורות, כאשר לעיתים סטו מן האמת הצרופה כדי לשמור על התורה ולהנהיג את העם היהודי כפי שראו לנכון מתוך סיבות חינוכיות ודתיות. אך הסוג השני של “צנזורה” הוא תוצאה לא מכוונת של סיבות טכניות, היסטוריות וסוציאליות. דוגמה בולטת היא אי-ידיעתם של רבים על תופעת “האבולוצייה של ההלכה” במשך הדורות, וכן הענף העשיר של חקר ובקורת התנ”ך. למרבה הצער, רבים אינם מודעים לכך שמה שהם יודעים על מסורת התורה והיהדות הוא במידה רבה חסר, חלקי, ומצונזר.  אנו מאמינים שהדור שלנו מוכן להתקדם ולהבין את היהדות בצורה לא מצונזרת. קראנו לאתר בעברית “חזרתי עם תשובה” כדי לרמוז שדרך אתר זה רבים יוכלו לקבל תשובות כנות ענייניות ושורשיות לשאלות נוקבות על התורה, על ההלכה ועל היהדות בכלל.

אתר זה הוקם למען הציבור המשכיל של דורנו, אשר לו יושר אינטלקטואלי ומחפש תורה/חכמה יותר גבוהה, ע”פ השכלתו ורוממות נפשו. שאלותיו ודרישותיו של הדור שלנו נובעות ממקור גבוה שעלינו לעלות אליו ולא לדרוש ממנו לנטוש את שכלו ולהאמין בעצימת עיניים. הרב קוק ז”ל, אחד מגדולי הרבנים של הציונות הדתית כתב “אמונה שאין השכל מסכים לה, מעוררת קצף ואכזריות מפני שהצד היותר עליון שבאדם, שהוא השכל, נעשה עלוב מחמתה.” (אורות האמונה, עמ’ 138.)

הדור הזה שואל את השאלות הכי יסודיות על הדת ועל התורה. היכולת לשאול שאלה היא הכוח שמניע את הדעת ואת ההבנה.  דורנו מלא אור, סובלנות, ופוטנציאל. אנו יכולים לראות ולהסתכל על המציאות במלוא צבעיה לעומת פרספקטיבות ה”שחור-לבן” של הדורות הקודמים. בכל דור האמת הוצגה מהיבטים שונים ובאופן חלקי בלבד. בדורנו האמת צריכה להיחשף במלוא אמיתותה מפני שהדור שלנו כשיר ומסוגל להעריך אותה. צריך לנפות את ההשערות המוטעות ודוגמות שונות אשר מסנוורות אותנו בלימוד ובחקירת התורה והמסורת.

אפשר להמשיל את הדור הזה לגוזל אשר חודר ושובר את קליפת הביצה בה הוא נולד וחי. כל עוד הגוזל עדיין קטן בתוך הביצה, הוא “חושב” שכל העולם הוא רק הביצה ומה שהיא מכילה. אך השלב של שבירת הקליפה הוא שלב הכרחי ואי אפשר לדלג עליו. אם הגוזל לא ישבור את הקליפה בזמן הוא ימות בתוך הביצה. מגיעה עת שבה הקליפה כבר לא יכולה להכיל את הגוזל.

גם האנושות, כל פרק זמן מסוים שוברת את “קליפת הביצה” הישנה שלה, ויוצאת אל תוך עולם חדש (שגם הוא נמצא בתוך קליפת ביצה נוספת). הקליפה היא משל להשקפות של הגוזל על העולם. לא כל מה שהיה נכון בביצה הקודמת נכון גם בעולם החדש. הנמשל הוא הבנתנו את התורה והיהדות. אין-סופיותה של התורה היא לא השלד שלה אלא רוח החיים שבה אשר מתחדשת מדור לדור. הודות להצטברות הידע של ימינו, אנו כמו ה”ננס על גבי הענק”, ומסוגלים לצפות רחוק יותר ובאופן חד יותר מהדורות הקודמים.

אנו נעסוק בנושאים מגוונים כגון תחילתה של היהדות, חקר המקרא, חקר חז”ל, מהותם של הנבואה ניסים והשגחה, התפתחות ההלכה הרבנית לדורותיה, ועוד נושאים מרתקים כגון אלמנטים סוציולוגיים בדת, חקר התודעה האנושית ומנגנונים פסיכולוגיים של דתות.

אתר זה גם ייקח את הקוראים במסע אל הבנת הבעיות היסודיות בעולם התורה והמסורת כיום. בליבה של ההלכה האורתודוקסית קיימת חומה פסיכולוגית/השקפתית ומערכת אמונית שגויה. במאות השנים האחרונות היהדות ההלכתית הוקפאה – היא אינה משתנית ולא מתקדמת לשום מקום. היהדות נמצאת היום במצב שהיא סגרה ונעלה את עצמה פנימה וזרקה את המפתחות. ישנה אי-יכולת מצד עולם התורה לשנות את מה שדורש שינוי. רבנים רבים משוכנעים פסיכולוגית שהם אינם מסוגלים לשנות את המערכת הקיימת. אחרים אפילו לא רואים שום בעיה בדרך שמתנהלת ההלכה האורתודוקסית.

אנו שואפים כעת להרחיב ולעדכן את האתר עם תוכן חדש ומאמרים רבים ממגוון של חוקרים ורבנים. אם יש לכם מאמר, קישור, הרצאה/שיעור ברוח אתר זה נשמח אם תשלחו לנו לכתובת: [email protected]

המאמרים באתר עוברים עריכה ע”י חוקרים אחרים בתהליך ביקורת עמיתים.